Sprawozdanie ze spotkania podsumowującego działalność Porozumienia na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie w roku 2014 12.12.2014, Akademia Pedagogiki Specjalnej
Dnia 12.12.2014 roku odbyło się spotkanie Porozumienia Na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie w celu podsumowania mijającego roku oraz zaplanowania działań na rok następny. Było to kameralne spotkanie w 12-osobowym gronie.
W roku ubiegłym Porozumienie zorganizowało Konferencję Inaugurującą jego działalność, która okazała się ogromnym sukcesem. Liczba osób chętnych do wzięcia udziału w tej inicjatywie przekroczyła 200. Za zdecydowanie mocną stronę tego przedsięwzięcia uznano – poza zaproszeniem znamienitych osobistości – fakt, iż wzięły w niej udział same osoby zainteresowane doświadczające kryzysów psychicznych oraz ich bliscy i wolontariusze. Uznano, iż konferencja przyszłoroczna powinna przewidzieć w swoim programie więcej czasu na dyskusje i warsztaty stając się polem wymiany opinii na temat wpierania osób chorujących psychicznie oraz tych, którzy w pomoc tę są zaangażowani.
zorganizowanie Seminarium nt. mieszkań chronionych. Raport z seminarium dostępny jest na stronie internetowej Porozumienia. Również na przyszły rok planowana jest organizacja seminariów, przy czym zaznaczono iż warto wzbogacić je o formę warsztatową aby w sposób angażujący uczestników móc dzielić się wypracowanymi, dobrymi praktykami.
Trzecią akcją, w którą zaangażowało się Porozumienie było szkolenie „Edukator Praw Obywatelskich” współorganizowane z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Fundacją „Żyj zdrowo”. Obecnie realizowane są działania ewaluacyjne projektu.
Ogromnym sukcesem Porozumienia było wyodrębnienie się w jego ramach Grupy Wsparcia dla Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP. O działaniach Grupy TROP można przeczytać w zakładce „Sprawozdania ze spotkań TROPu”.
Poza powyższymi działaniami prowadzone są także działania medialne – na bieżąco aktualizowana jest strona internetowa oraz funpage Porozumienia na Facebooku. Członkowie Porozumienia reagują także na przejawy stygmatyzacji osób chorujących psychicznie w mediach wysyłając listy wskazujące na skutki tego typu działań i proszące o sprostowania zamieszczonych treści.
Osoby zaangażowane w działalność w Porozumieniu spotykają się aby na bieżąco analizować prowadzone działania oraz projektować nowe. Kolejne spotkanie Porozumienia planowane jest na 16 stycznia 2015 roku.