SPOTKANIE GRUPY WSPARCIA TROP – SPOTKANIE 74
Sprawozdanie ze spotkania Grupy Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP
19.02.2020
Akademia Pedagogiki Specjalnej
W spotkaniu uczestniczyły 23 osoby, w tym 7 sojuszniczek
Spotkanie robocze Grupy Wsparcia TROP prowadził Pan Jacek, przedstawiciel tej Grupy. Na wstępie podziękował Pani Oli i Pani Barbarze, koordynatorkom działań Grupy za pomoc w realizacji prac. Zachęcił również do odwiedzania stron internetowych Porozumienia , czytania notatek i sprawozdań z różnych działań Grupy. Zapraszał również do śledzenia FB, gdzie Grupa TROP sygnalizuje wiele swoich działań.
Było to drugie w tym roku spotkanie Grupy Wsparcia TROP w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Wzięło w nim udział 23 osoby, w tym członkowie TROPu, koordynatorzy, sojusznicy oraz wolontariuszki. Pan Jacek przypomniał o stronach oraz sposobach, poprzez które można uzyskać kontakt z TROPem oraz pomoc. Jest to m.in. kontakt z doradcami telefonicznymi, którzy udzielają wsparcia informacyjnego i emocjonalnego. Zostały również omówione plany dotyczące kolejnych prelekcji destygmatyzacyjnych, które odbędą się w najbliższym czasie. W dniu spotkania, w godzinach popołudniowych odbędzie się prelekcja wśród studentów Uniwersytetu SWPS. Następnie omówiono także działanie punktu konsultacyjnego działającego przy ul. Wincentego 85, gdzie można skonsultować się z ekspertem przez doświadczenie oraz psychologiem.
Prowadzący poszczególnych sekcji opowiedzieli o swoich ostatnich działaniach. Członkowie sekcji kulinarnej pod koniec stycznia zgłębiali tajniki kuchni, na spotkaniu sekcji integracyjnej Pani Agnieszka opowiedziała o Wiśle oraz Beskidzie Śląskim. Sekcja sportowa natomiast zintensyfikuje swoje działania w najbliższym czasie, kiedy pogoda będzie ku temu bardziej sprzyjała. Coraz większe kroki będą również czynione w celu utworzenia sekcji edukacyjnej, która da możliwość nauki języków obcych.
Pani Kasia zaprosiła natomiast na kolejny wieczorek poetycki w Galerii Apteka Sztuki, który odbędzie się 30 marca oraz opowiedziała o sukcesie poprzedniego, który miał miejsce 14 lutego w Walentynki. Podsumowano również Walentynki, które odbyły się w klubie Promyk i były bardzo dobrą okazją, aby porozmawiać o różnych rodzajach miłości, nie tylko tej romantycznej.
Po omówieniu bieżących działań, kolejną część spotkania poświęcono edukacji i rozmowie na temat depresji. Po obejrzeniu krótkiego filmu uczestnicy mieli możliwość podzielić się swoimi przemyśleniami na temat filmu i choroby. Dodatkowo, zostały szczegółowo omówione objawy, przyczyny, sposoby leczenia depresji oraz sposoby pomocy i wsparcia osób chorujących na depresję.
Spotkanie trwało 2 godziny.