Partnerzy
Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi POMOST
Powstało w dniu. 19.01.1994r. Podstawowym celem realizowanym przez Stowarzyszenie jest stworzenie systemu rehabilitacji społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zadanie to realizowane jest poprzez pomoc psychologiczną, socjalną i materialną osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom.
W obrębie Stowarzyszenia działają placówki takie jak Warsztat Terapii Zajęciowej, który istnieje od 1997 roku i jest placówką dziennego pobytu dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Podstawowym celem działalności Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i aktywizacja zawodowa zmierzająca do wszechstronnego rozwoju każdego uczestnika, zwiększenia samodzielności oraz podjęcia pracy zawodowej.
Kolejną placówką wchodzącą w skład Stowarzyszenia Pomost jest Ośrodek Wsparcia przeznaczony dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Placówka działa 5 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Ośrodek Wsparcia jest jedyną placówką dla osób chorych psychicznie w Dzielnicy Białołęka.
Inną formą działalności Stowarzyszenia Pomost jest Klub Promyk, który umożliwia atrakcyjne spędzenie wolnego czasu w godzinach popołudniowych oraz w weekendy. Klub czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 16.00 do 20.00. Mieści się przy ulicy Wincentego 85, w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Stowarzyszenie realizuje również Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze, które polegają na udzielaniu wsparcia w miejscu zamieszkania osób chorujących poprzez regularne wizyty domowe i pomoc w bieżącym funkcjonowaniu. Tą formą oddziaływania objęte są dzielnice: Targówek, Białołęka, Bemowo, Praga Południe. Terapeuci świadczą usługi w formie wizyt domowych.
ul. Wincentego 85
03-291 Warszawa
tel./faks: 22 614 16 38, 22 614 16 49
www.pomost.info.pl
https://www.facebook.com/StowarzyszeniePomost
Środowiskowy Dom Samopomocy Dzielnicy Bemowo
Jest profesjonalną placówką dziennego pobytu przeznaczoną dla 20 osób przewlekle psychicznie chorych ,czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Celem placówki jest zapobieganie nawrotom choroby, umożliwienie osobom chorym przystosowania do samodzielnego życia w środowisku, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności życia codziennego, wsparcie w sytuacjach kryzysów emocjonalnych i interpersonalnych, utrzymywanie uczestników w dobrej formie fizycznej, psychicznej i intelektualnej, wspieranie rozwoju umiejętności społecznych, kształtowanie zaradności życiowej, samodzielności i niezależności w myśleniu i działaniu, umożliwienie aktywnego życia, rozwijanie zainteresowań, wskazywanie wartości pracy, tworzenie możliwości realizacji własnej ekspresji twórczej, kształtowanie świadomości społeczeństwa w celu lepszego rozumienia problemów osób psychicznie chorych.
ul. Wrocławska 19
01-493 Warszawa
tel./faks: 22 638-59-43
e-mail: sds@opsbemowo.waw.pl
Drewnickie Stowarzyszenie Empatia
Association of Families and Friends of People with Mental Disorders “EMPATHY”
at the hospital “Drewnica”
Jest organizacją pozarządową powstałą w kwietniu 2009 roku, przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych “Drewnica” w Ząbkach. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem województwa mazowieckiego. Współpracujemy z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Członkami Stowarzyszenia, i tym samym członkami Zarządu są rodziny osób chorych psychicznie oraz lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, pracownicy socjalni i każdy kto ma chęć niesienia pomocy.
ul. Rychlińskiego 1
05-091 Ząbki k/ Warszawy
tel/fax: +48 (22) 762-40-58
tel: +48 787-657-833
e-mail: empatia@empatia.net.pl
www.fecebook.com/pages/Drewnickie-Stowarzyszenie-Empatia
Środowiskowy Dom Samopomocy Dzielnicy Ochota „Pod Skrzydłami”
Jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zajęcia. Placówka przeznaczona jest dla 30-tu uczestników. Celem ośrodka jest organizowanie oparcia społecznego dla osób z doświadczeniem choroby, wspieranie ich w podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, wspieranie rodziny i bliskich osób z zaburzeniami psychicznymi w radzeniu sobie z obciążeniami wynikającymi z choroby, działanie na rzecz integracji uczestników ze środowiskiem lokalnym. Zespół wspierająco-aktywizujący ŚDS “Pod Skrzydłami” pracujący z osobami chorującymi psychicznie przy ul. Grójeckiej 109 stanowi 3 psychologów i 2 pedagogów. Terapeuci stale podnoszą kwalifikacje zawodowe, doskonalą warsztat pracy na szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych, a pracę poddają superwizji.
ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel. 22 895 27 61
e-mail: podskrzydłami@sdsochota.waw.pl
www.facebook.com/pages/Ochoczo-Razem
Środowiskowy Dom Samopomocy Dzielnicy Targówek
Środowiskowy Dom Samopomocy działa w ramach organizacyjnych Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Jest placówką rehabilitacji osób po przebytym leczeniu psychiatrycznym. Dysponuje 30 – ma miejscami. Celem działalności jest zapobieganie nawrotom choroby psychicznej i przystosowanie do funkcjonowania w środowisku m. in. poprzez: wsparcie psychiczne i społeczne; przeciwdziałanie izolacji społecznej; aktywizację; przywrócenie umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu; pomoc w zachowaniu struktury dnia; pomoc w przeciwdziałaniu degradacyjnym skutkom choroby. Cele osiąga się poprzez prowadzenie zajęć profilaktyczno – rehabilitacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników.
ul. Św Wincentego 85
03-291 Warszawa
tel: (22) 614 21 33
e-mail: sds@sds-targowek.waw.pl
Środowiskowy Dom Samopomocy Dzielnicy Wola
Ośrodek istnieje od 1 października 1997 roku i jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób chorych psychicznie. Celem działalności ŚDS jest zapobieganie nawrotom choroby psychicznej, rehabilitacja społeczna, oraz zapewnienie oparcia społecznego dla osób po przebytym leczeniu psychiatrycznym.
Z usług ŚDS korzystają osoby wymagające wsparcia w przezwyciężeniu trudnej sytuacji życiowej, zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, jak i udzielenia pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Nasze działania o charakterze rehabilitacyjnymi terapeutycznym dążą do ogólnej poprawy jakości życia uczestników terapii w ŚDS. Oferuje: całodzienny pobyt i wyżywienie, poradnictwo psychologiczne i socjalne, psychoedukację, trening kulinarny, trening higieny osobistej, trening budżetowy, zajęcia z zakresu zdrowego stylu życia, choreoterapię, zajęcia relaksacyjne, biblioterapię, zajęcia informacyjno-dyskusyjne, psychozabawę.
ul. Żytnia 75/77
01-149 Warszawa
tel./fax: +48 22 63110 96
e-mail: zytnia7577@op.pl
Koło Psychologii Klinicznej i Psychoterapii APSI Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
Powstało w 2009 roku i było pierwszym kołem psychologicznym Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Opiekunem naukowym od początku jego istnienia jest prof., dr hab. Jan Czesław Czabała.
Organizacja Studencka wypracowała w przeciągu pierwszych lat swojej działalności system pracy oparty na czterech filarach: badaniach, hospitacjach, konferencjach i szkoleniach. Umożliwia ona członkom koła rozwijanie i pogłębianie wiedzy z zakresu psychologii oraz dziedzin pokrewnych, przede wszystkim poprzez prowadzenie samodzielnych badań, a także prezentowanie ich na ogólnopolskich konferencjach naukowych.
Ponadto stworzyliśmy własne inicjatywy: dwie edycje Konferencji pt.: ,,Człowiek Chory w Środowisku’’, a także Dzień Edukacyjny nt. Zdrowia Psychicznego dla gimnazjalistów. Organizujemy także szkolenia, oraz włączamy się w akcje poza uczelnianymi murami, jak chociażby w tegoroczne ,,Ochoczo razem’’.
www.facebook.com/pages/Koło-Psychologii-Klinicznej-i-Psychoterapii-APSI
Lista Partnerów Porozumienia:
- Wydział Stosowanych Nauk Społecznych APS – inicjator, patron i opiekun przedsięwzięcia,
- osoby zaangażowane w realizację środowiskowych programów wsparcia,
- jednostki samorządowe i rządowe zaangażowane w zapewnienie opieki dla osób chorych psychicznie
- organizacje pozarządowe
- przedstawiciele placówek kształcących kadry dla programów środowiskowych.
- osoby chorujące psychicznie
- członkowie ich rodzin
- wolontariusze
Lista członków-istytucji Porozumienia (stan na 14.07.2014):
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi Środowiskowy Dom Samopomocy Typ A Dzielnicy Wilanów |
Fundacja “Orchidea” |
Fundacja 2B |
Lubelskie Stoważyszenie Rodzin “Zdrowie Psychiczne” |
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Targówek, m.st. Warszawy |
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Bemowo, Centum Zdrowia Psychicznego |
“Mały Człowiek” Ośrodek Terapii dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju |
Środowiskowy Dom Samopomocy Krajowego Stoważyszenia “Przyłącz się do nas” |
Ośrodek Pomocy Społecznej Białołęka |
Stoważyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans “Więź” |
ŚDS “Pod Skrzydłami” |
OPS dzielnicy Ursus m.st. Warszawy |
Fundacja EF Kropka |
Lubelskie Stowarzyszenie Jesteśmy |
ŚDS |
Stowarzyszenie “Puls” |
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy |
Środowiskowy Dom Samopomocy |
Środowiskowy Dom Samopomocy |
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy |
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy |
Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych |
Środowiskowy Dom Samopomocy “Słoneczny Dom” przy OPS dzielnicy Ursus m.st. Warszawy |
Liczba osób indywidualnych, które dołączył do Porozumienia do dnia 14.07.2014 to 68.